image

Bereket Tarım'ın başarısı Karapınar protokolünün de ilgisini çekti

Ereğli'de kuru domates sektörünün öncü firması Bereket Tarım'ın Akören Mahallesinde ki işletmesine ziyaretlerin ardı arkası kesilmiyor.

Son yıllarda domatesin stratejik bir ürün haline gelmesi, kurutularak mamule dönüşmesi ve birçok Avrupa ülkesine ihraç edilmesinde sektörel anlamda ciddi bir öneme sahip olan Ereğli Bereket Tarım'ın Karapınar ilçesine bağlı Akören Mahallesinde 200 dönüm arazi üzerine kurulu olan domates kurutma tesisini siyasi ve bürokrasi camiasından bir çok isim ziyaret etmeye devam ediyor.

Söz konusu işletmeyi son olarak Karapınar İlçe Kaymakamı Oğuz Cem Murat, Karapınar Belediye Başkanı Mehmet Yaka, Ziraat Odası Başkanı Durmuş Üner, İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Önal, İlçe Jandarma Komutanı Mustafa Sönmez ve Karapınar AK Parti İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri ziyaret ederek söz konusu alanda yürütülen çalışmalar hakkında Ereğli Bereket Tarım Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim İlaslan'dan bilgi aldı.

 

Ereğli ve çevresinde kuru domates sektörüne yönelik olarak ciddi anlamda çalışma içerisinde olduklarını ifade eden Bereket Tarım Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim İlaslan, Akören mahallesinde bulunan 200 dönümlük arazi üzerinde 2022 yılı sezonunda bin 400 ton civarında kuru domates ürettiklerini belirterek, saha üzerinde geleneksel yöntemlerle kurutulan domateslerin İzmir Bergama'da bulunan bir fabrikada işlenerek mamule dönüşmesi sonucunda birçok Avrupa ülkesine ihraç edildiğini kaydetti.

2023 sezonunda hedeflerinin 3 bin tonun üzerinde kuru domatesi Avrupa'ya ihraç etmek olduğunu belirten İlaslan, Ereğli'nin kuru domatesi ile de tarım sektöründe ciddi bir potansiyele ulaşmasının bölge adına ciddi bir kazanım olduğunu ifade etti.

Karapınar Belediye Başkanı Mehmet Yaka ise yaptığı açıklamada, böylesine başarılı bir çalışmaya imza atan Bereket Tarım Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim İlaslan nezdinde tüm çalışma arkadaşlarını tebrik etti. Başkan Yaka hem Karapınar hem de Ereğli bölgesinin Konya'nın tarım ve hayvancılık özelinde ciddi bir potansiyele sahip olduğunu dile getirerek, Avrupa'ya ihraç edilen kuru domatesin son yıllarda Ereğli ve Karapınar bölgesinde ciddi tonajlarda üretimi sağlanan domates bitkisini son derece stratejik bir ürün haline getirdiğini dile getirerek sözlerini noktaladı.

Bölgenin coğrafik yapı bakımından ve toprak zenginliği açısından tarım ve hayvancılığa son derece elverişli olduğunu ifade eden Karapınar Kaymakamı Oğuz Cem Murat ise, üretimin ülke ekonomisi açısından önemine işaret ederek, kuru domates sektöründe ciddi bir potansiyele sahip olan Ereğli Bereket Tarım Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim İlaslan'ı tebrik etti.